Zwanger

Logo Peuteren.nl

Tekst: Eric Eraly

Roken en zwangerschap


Het is al een tijdje geleden dat ik het nog eens rechtstreeks gehad heb over roken en zwangerschap, vandaar dat het me goed lijkt nog eens een aantal punten naar voor te halen in dit verband.
Indien je op dit moment zwanger bent of van plan bent om weldra zwanger te worden is het belangrijk om even te beseffen wat roken voor jou en je toekomstige baby tot gevolg heeft.



Als je rookt gaat de koolmonoxide de zuurstof in je bloed vervangen, waardoor je dus een lagere concentratie zuurstof in je bloed hebt. Dit zowel voor jezelf als je baby. Gevolg hiervan is dat je placenta zich verder door de uterus gaat verspreiden in een poging om meer zuurstof en voeding via andere delen van de uterus binnen te krijgen. Het resultaat hiervan is dan weer dat de placenta dunner wordt en ongezonder waardoor je baby de noodzakelijke zuurstof en voeding mist die nodig zijn voor een gezonde ontwikkeling.
Ja, jammer indien je vindt dat ik nogal recht met de deur in huis val...

Roken tijdens de zwangerschap stelt je bloot aan volgende risico's:

  • Kans op een miskraam
  • Baby'tje dat dood geboren wordt
  • De placenta die los komt van de wand van de uterus waardoor de foetus geen zuurstof meer krijgt
  • Premature geboorte
  • Complicaties bij de premature baby
  • Verminderde leercapaciteiten bij de opgroeiende baby
  • Wiegedood
  • ...
Top

Hieronder vind je nog enkele algemene vragen over roken tijdens de zwangerschap.

Ik ben al een hele tijd zwanger, heft het nog wel zin om nu te stoppen?
JA. Hoe vroeger je stopt met roken, hoe sneller dat je de schade aan je baby beperkt. Je ongeboren baby heeft meer kansen om het op een gezonde manier te overleven van het moment dat je stopt met roken.
Eenmaal je baby geboren is, is ook het passief roken zeer schadelijk voor je baby. Dit zou kunnen leiden tot wiegendood, verkoudheden, oorinfecties, astma en vele andere complicaties. Wanneer je dus stopt met roken bescherm je niet enkel de gezondheid van je baby tijdens de zwangerschap maar ook na de zwangerschap.

Wat indien mijn partner rookt?
Blootstelling aan passief roken brengt jou en je baby ernstige schade toe.
Het zou handig zijn indien je je partner zou kunnen aanmoedigen om ook te stoppen met roken. Stoppen met roken is werkelijk veel minder moeilijk dan de meeste rokers denken. We zijn jammer genoeg compleet verkeerd gehersenspoeld over roken en stoppen met roken waardoor we het gevoel hebben dat het ontzettend moeilijk is. Dit is een illusie.
Geef de moed ook niet op. Er bestaat een reelle kans dat je partner voor jou en de baby stopt met roken. Indien je partner werkelijk niet wil stoppen met roken, zorg er dan voor dat hij niet rookt in jouw buurt of de buurt van je baby.

Wat zijn de complicaties bij een kleinere baby?
Roken kan de oorzaak zijn van kleinere baby's die doorgaans een stuk minder wegen dan een normale baby. Jammer genoeg zijn kleinere baby's ongezond en lopen ze constant het risico op dodelijke condities.
Ze moeten meer eten, meer slapen en dienen vaak in het hospitaal te blijven om hun gezondheid zo goed als kan te waarborgen. Dit heeft gevolgen op de fysische en mentale ontwikkeling van de baby.

Hoe lang voor de zwangerschap zou ik moeten stoppen met roken?
Stop onmiddellijk. Hoe langer je voor de zwangerschap rookvrij bent, hoe beter. Het is fysisch ook eenvoudiger om te stoppen met roken vooraleer je lichaam door allerlei hormonale veranderingen gaat tijdens de zwangerschap.
Bovendien, hoe vroeger je stopt met roken, hoe sneller je lichaam kan herstellen van de schade die het roken heeft aangericht. Wanneer je gezondheid en je bloedsomloop terug beter worden kan je ongeboren baby zich normaal en gezond ontwikkelen.

Omdat er zoveel complicaties zijn met roken tijdens de zwangerschap, heb ik besloten om niet meer zwanger te worden en neem ik de pil.
Wist je dat de combinatie van roken en het nemen van de pil je kansen op een herseninfarct enorm vergroten? Een herseninfarct kan er voor zorgen dat je voor de helft verlamd geraakt waardoor je dagelijks leven compleet overhoop gegooid wordt.
De kans is ook groot dat je niet meer of nauwelijks kan zien, je kan misschien niet meer alleen eten, je kan misschien niet meer praten, een herseninfarct hoeft je niet te doden, maar het doodt wel je gezellige dagelijkse leven.

Eender wat je doet ten aanzien van roken, besef dat je je niet kan verschuilen tegen de gevaren en nadelen van het roken. De enige manier om jezelf en je baby te besparen van veel pijn en lijden is door te stoppen met roken.

Top

Meer blogs van Eric Eraly

Lees alle weblogs van Eric Eraly

Top

Roken en zwangerschap
Print Stuur een reactie RSS-feed



prijsvragen

Prijsvragen
Doe mee met onze gratis prijsvragen. Op dit moment lopen de volgende acties:

5x Het hol van mol
5x De wraak van Lorre
5x Het grote verhaaltjesboek
5x kinderkookschort voor stoere jongens

-----------------------------------------------------------------------------------

Loading

-----------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------

Reclameblokje

Weight Watchers

Overtollige kilo’s: Neem afscheid met Weight Watchers!
Snel van de zwangerschapskilo's af? Probeer dan nu een week GRATIS het Weight Watchers programma uit.
Weight Watchers is al meer dan 40 jaar wereldwijd marktleider op het gebied van afvallen. In Nederland biedt Weight Watchers naast de cursussen ook de mogelijkheid om af te vallen via een persoonlijk online programma: Weight Watchers Online.

Weight Watchers

-----------------------------------------------------------------------------------

thema van de maand

Op vakantie!
Heerlijk ontspannen op vakantie! Dat kan natuurlijk ook met een kind, alleen is dan wel een goede voorbereiding noodzakelijk. Naast informatie en tips hebben wij ook een checklist op deze pagina geplaatst. Lekker makkelijk met inpakken.
Op vakantie

-----------------------------------------------------------------------------------

kindje van de maand

Kindje van de maand
Ook jouw kindje kan ‘Kindje van de Maand’ bij ons worden! Geef hem of haar nu op en wie weet… is jouw kindje komende maand bij ons te zien! Aanmelden kan op:
Kindje van de Maand

-----------------------------------------------------------------------------------

boekenhoek

Boekenhoek
Lezen is leuk, belangrijk, ontspannend en voor de kleintjes ook nog eens heel goed voor de taalontwikkeling! Daarom besteden wij veel aandacht aan de nieuwste boeken in onze boekenhoeken. We hebben drie verschillende boekenhoeken:
Kinderboeken
Volwassen boeken
Afscheid en verlies

-----------------------------------------------------------------------------------



Nieuwsbrief