Baby

Logo Peuteren.nl

Foto: sxc.hu | Bronvermelding | Printversie (pdf)

Wat betekent vroeggeboorte voor ouders?


De premature geboorte van een kind is een kritieke gebeurtenis in het leven van een gezin en dit kan aanleiding geven tot depressiviteit (Logsdon and Davis, 1997; Miles et al., 1999). Zelfs 40% van de moeders hebben symptomen van depressiviteit, terwijl dit na geboorte van een voldragen baby maximaal 10% van de moeders treft (Davis et al., 2003). Dit is natuurlijk niet zo heel vreemd. Ouders van te vroeg geboren baby's worden ouders van een kwetsbaar kind en zij vrezen voor zijn leven terwijl ouders door de ziekenhuisopname veel tijd 'gescheiden'van hun kindje doorbrengen. Een andere oorzaak van stress en depressiviteit moet worden gezocht bij het feit dat ouders 'niet klaar'zijn en als het ware zijn overvallen door de vroeggeboorte. Ouders voelen zich verder ook vaak machteloos en hebben het gevoel geen deel uit te maken van de verzorging.


Verder hebben ouders nogal eens onvervulde informatiebehoeften over aard en omvang van mogelijke pijn van hun couveusekind en wensen zij een grotere betrokkenheid in de behandeling van die pijn. Zorgen van de ouder over pijn bij hun kindje kunnen tot stress bijdragen (Franck et al., 2004).

Onderzoek van Davis (Davis et al. (2003) geeft aan dat depressieve symptomen bij ouders vaker en sterker voorkomen naarmate zij lager geschoold zijn. Deze ouders hebben moeite vragen onder woorden te brengen en verplegend personeel moet hierop alert zijn. Het verplegend personeel dient zich verder bewust te zijn van het feit dat ouders niet altijd kritiek durven te geven op de verzorging of vragen durven te stellen, omdat zij zich afhankelijk voelen. De communicatie tussen intensive care personeel en ouders wordt nog verder bemoeilijkt doordat ouders moeite hebben om een vertrouwensrelatie op te bouwen met de verpleegkundige. Ze zien elke keer weer een andere verpleegkundige en moeten het hele verhaal keer op keer vertellen (Affleck et al., 1991; Redshaw et al., 1996). Natuurlijk begrijpen ouders wel dat er geen vaste verpleegkundige volcontinu bij hun kindje kan zijn en dat verpleegkundigen ook vrij zijn of ziek worden maar, het maakt de communicatie er niet eenvoudiger op.

Ten einde het hoofd te bieden aan de onzekere ziekenhuisperiode vol stress is de relatie tussen ouders belangrijk. Vaders' steun is voor moeders van vroeg geborenen belangrijk gebleken (Affleck et al., 1991; Miles et al., 1996).

Top

Bronvermelding

www.vroeggeboorte.nl

Top

Extra informtaie

Couveusekinderen

Top

Wat betekent vroeggeboorte voor ouders?
Print Stuur een reactie RSS-feed



prijsvragen

Prijsvragen
Doe mee met onze gratis prijsvragen. Op dit moment lopen de volgende acties:

5x Het hol van mol
5x De wraak van Lorre
5x Het grote verhaaltjesboek
5x kinderkookschort voor stoere jongens

-----------------------------------------------------------------------------------

Loading

-----------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------

Reclameblokje

Weight Watchers

Overtollige kilo’s: Neem afscheid met Weight Watchers!
Snel van de zwangerschapskilo's af? Probeer dan nu een week GRATIS het Weight Watchers programma uit.
Weight Watchers is al meer dan 40 jaar wereldwijd marktleider op het gebied van afvallen. In Nederland biedt Weight Watchers naast de cursussen ook de mogelijkheid om af te vallen via een persoonlijk online programma: Weight Watchers Online.

Weight Watchers

-----------------------------------------------------------------------------------

thema van de maand

Op vakantie!
Heerlijk ontspannen op vakantie! Dat kan natuurlijk ook met een kind, alleen is dan wel een goede voorbereiding noodzakelijk. Naast informatie en tips hebben wij ook een checklist op deze pagina geplaatst. Lekker makkelijk met inpakken.
Op vakantie

-----------------------------------------------------------------------------------

kindje van de maand

Kindje van de maand
Ook jouw kindje kan ‘Kindje van de Maand’ bij ons worden! Geef hem of haar nu op en wie weet… is jouw kindje komende maand bij ons te zien! Aanmelden kan op:
Kindje van de Maand

-----------------------------------------------------------------------------------

boekenhoek

Boekenhoek
Lezen is leuk, belangrijk, ontspannend en voor de kleintjes ook nog eens heel goed voor de taalontwikkeling! Daarom besteden wij veel aandacht aan de nieuwste boeken in onze boekenhoeken. We hebben drie verschillende boekenhoeken:
Kinderboeken
Volwassen boeken
Afscheid en verlies

-----------------------------------------------------------------------------------



Nieuwsbrief